Telefon +420 775 775 775
Zavolejte, radi Vám poradíme
Jak se k nám dostanete Jak k nám?
Bezbariérový přístup

V souvislosti s návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní, plánuje ministerstvo od roku 2017 řadu novinek v oblasti slev na dani a daňových zvýhodnění, návrh zákona se nyní nachází v připomínkovém řízení.

Změny u slevy na invaliditu a ZTP/P

Změn má doznat základní i rozšířená sleva na invaliditu. Doposud se sleva váže na okamžik, kdy začal být příslušný invalidní důchod vyplácen. Nově se má sleva navázat na datum, odkdy byl příslušný invalidní důchod přiznán. „Tím dojde k jednoznačnému vymezení rozhodného okamžiku pro posouzení oprávněnosti uplatnění předmětné slevy na dani,“ píše se v důvodové zprávě. 

Podobně se má změnit okamžik přiznání slevy na držitele průkazu ZTP/P. Také u nich se bude počítat datum, kdy jim byl průkaz ZTP/P přiznán a nikoli vydán, jako tomu je nyní. To samé pravidlo bude platit i pro zvýhodnění na děti a slevy na manželku a pro jejich zdvojnásobení v případě ZTP/P.

Navrhovaná úprava má tak vyřešit nerovnost mezi jednotlivými poplatníky v situacích, kdy byl oběma přiznán průkaz ZTP/P od téhož data, ale z nějakých důvodů (například jiné datum podání žádosti o průkaz, nemoc úřední osoby vystavující průkaz, organizační či technické problémy) je u nich na průkazu ZTP/P uvedeno rozdílné datum vydání průkazu (jedna osoba má tak nárok na slevu od jiného data než druhá). Při výměnách průkazů dochází již dlouhodobě a opakovaně k problémům a nesrovnalostem při jejich vydávání, vysvětluje se v důvodové zprávě.

Ruku v ruce s tím se poplatníkovi umožňuje doložit nárok na slevu rozhodnutím o přiznání průkazu ZTP/P na základě § 35 zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Možnost doložit průkaz ZTP/P má zůstat zachována.

Výsledek obrázku pro daňové přiznání

Kontaktní údaje

Centrum Mobility CZ, o.p.s.

IČ: 02610663, DIČ: CZ02610663

se sídlem Engelova 857,

Šeberov, 149 00

provozovna Třešňova 16, Praha 9

 

zapsaná v obchodním rejstříku u

Městského soudu v Praze v oddílu O,

vložce č. 1462

tel1.: +420 775 775 775
tel2.: +420 776 440 044
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Centrum Mobility o.p.s.